Erken emeklilikte detaylar netleşiyor! ‘Bu gerçekten çok büyük bir yenilik’

Milliyet.com.tr/ AK Parti’nin 2023 seçim beyannamesi açıklandı. Yayımlanan metinde kadınlara erken emeklilik, ve faizsiz kredi imkanı dikkat çekti. Peki düzenlemenin detayları nasıl olacak? Ekonomist Muhammet Bayram milliyet.com.tr’ye cevapladı.

Bayram açılamasında şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin seçim beyannamesinde birçok yenilik ve reforma adım atılacağının müjdesini verdi.

Gelecek dönemde seçilmeleri halinde hem gençlere, ev hanımlarına, genç girişimcilere, iş yerlerine, yaşlılara bir sürü yeniliklerden bahsetti.

Bu yeniliklerden başlıcası çalışma hayatına yönelik düzenlemedir. Burada kadınlarımızın erken emekliliğinin planlanması, evlilik müessesesinin genişletilmesi, yeni evlenecek olan çiftlere müjdeler gibi birçok önlemler alındı.

‘SİGORTA PRİMİNİN 3’TE 1’İNİ DEVLET YATIRACAK’

Ev hanımı olan kadınlarımızın emekliliği zorlu şartlarla oluyordu. Kendileri isteğe bağlı sigorta primi yatırıyordu. Asgari ücretin artmasıyla beraber yatırılacak olan isteğe bağlı sigorta primi de artıyordu. Burada kadınlarımız emekli olmak istiyorsa ve emeklilikte isteğe bağlı sigorta primi yatırıyorsa 3’te 1’ini devlet yatıracak.

ÇOCUK BAŞINA İNDİRİM!

Yine bununla beraber ben şöyle bir husus daha yapılacağını düşünüyorum. Kadınlarımızın kaç tane çocuğu varsa çocuk başına belli bir sigorta gününden indirim yapılabilir.

‘HER BİR ÇOCUK İÇİN 2 YIL ERKEN EMEKLİLİK OLABİLİR’

Kadınlarımız şu anda 7200 günde emekli oluyor. Bir çocuk için mesela 2 yıl uygulanabilir. 2 çocuk için 4 yıl uygulanabilir. Borçlanmada sigorta kanununa göre bir kadın bir çocuk için borçlanacaksa 720 gün borçlanabiliyor. Toplamda 2160 gün borçlanabiliyor. Buradan yola çıkacak olursak her bir çocuk için 2 yıl erken emeklilik söz konusu olabilir.

Bunun maksimum süresi 1 çocuk için 2 yıldır. Ben düzenleme ile birlikte kadınların çocuk başına 1 ya da 2 yıl erken emekliliğe hak kazanabileceğini düşünüyorum. Böylece de kadınlarımız hemen emekli olabilecekler.

‘150 BİN TL EVLİLİK KREDİSİ VERİLECEK’

Yeni evlenmeleri teşvik etmek açısından gençlerimizin enflasyonist ortamda biraz daha rahatlayabilmesi için müjdeler var. Burada yeni evlenen çiftlere 2 yıl ödemesiz, 3. yıldan başlamak üzere 48 ay vadeli 150 bin TL faizsiz evlilik kredisi verilecek.

‘4 YIL FAİZSİZ ÖDENECEK, BU GERÇEKTEN ÇOK BÜYÜK BİR YENİLİK’

Vatandaşlarımız 150 bin TL’yi çekip toplamda 6 yıl içerisinde yani bunun iki yılı ön ödemesiz, geri kalan 4 yıl faizsiz eşit taksitlerle ödenebilecek. Bu gerçekten çok büyük bir yenilik.

Hem çalışanlara, hem işverenlere, hem kadınlara, hem de ekonomi, maliye ve enflasyona yönelik reform niteliğinde kararlar var.

‘TELEFON VE BİLGİSAYAR ALIMLARINDA VERGİ ALINMAYACAK’

Yüksek öğrenim gören gençlerimizin telefon ve bilgisayar alımında vergilerin sıfırlanması durumu söz konusu. Burada yüzde 1’lik bir Kültür ve Turizm Bakanlığı payı, yüzde 10 TRT payı var. Yüzde 25-40-50 değişken oranda ÖTV var. Bunların üzerinden yüzde 18 KDV alınıyor.

10 bin liralık bir telefon 20 bin liraya kadar çıkabiliyor. İki katına varan bir vergilendirme söz konusu. Sayın Cumhurbaşkanı verdiği müjde ile bir seferlik vergilerin alınmayacağını açıkladı. “

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN TÜRK-Kanal D ortak yayınında gündeme ilişkin merak edilen soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ev hanımlarının emekli olmaları için destek vereceğiz, emeklilik primlerinin bir kısmını biz ödeyeceğiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir