Rusya BMGK başkanlığını devraldı: ‘En kötü 1 Nisan şakası’

Rusya-Ukrayna savaşı bir yılı aşkın süredir devam ederken, Ukrayna Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) başkanlığını devralmasına tepki gösterdi.

Karara ilişkin sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yayınlayan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, “Rusya’nın BMGK başkanlığı, uluslararası toplumun suratına atılmış bir tokat. Mevcut BMGK üyelerini Rusya’nın başkanlığını suiistimal etme yönündeki teşebbüslerini engellemeye çağırıyorum” dedi.

‘ULUSLARARASI GÜVENLİK KURALLARINI İHLAL EDİYORLAR’

CNN International’ın aktardığına göre, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Rusya’nın BMGK başkanlığını 1 Nisan itibariyle devralmasını ‘dünyanın en kötü 1 Nisan şakası’ olarak nitelendirdi. Kuleba, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Uluslararası güvenliğin tüm temel kurallarını sistematik olarak ihlal eden bir ülke, tek misyonu uluslararası güvenliği korumak ve muhafaza etmek olan bir kuruma başkanlık ediyor” ifadelerini kullandı.

15 üyeli BMGK’ye her ay bir ülke başkanlık ediyor; söz konusu başkanlık sırası alfabetik olarak belirleniyor. Rusya gibi tüm üyelerin bir oy hakkı bulunan BMGK’nin aldığı her karara üye ülkelerin uyma zorunluluğu bulunuyor. Rusya en son Şubat 2022’de, Rusya-Ukrayna savaşının başladığı dönemde BMGK başkanlığı yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir